Anonim so`rov

Bu saytni borligini qayerdan bildingiz?

O`ZBEKISTON RESPUBLIKASIDA YOSHLAR SIYOSATINI AMALGA OSHIRISHNING DOLZARB MASALALARI

O`zbekiston Respublikasi oliy va o`rta maxsus ta`lim vazirligi

O`zbekiston Respublikasi Prezidentining «Iste`dod» jamg`armasi

O`zbekiston «Kamolot» yoshlar ijtimoiy harakati

O`zbekiston Respublikasi fanlar akademiyasi

 

 

 





O`ZBEKISTON RESPUBLIKASIDA YOSHLAR SIYOSATINI AMALGA OSHIRISHNING DOLZARB MASALALARI

mavzusida Respublika ilmiy-amaliy anjumani

DASTURI va TAKLIFNOMASI


2013 yil 22-23 yanvar


Hurmatli ________________________________________ !

Sizni 2013 yil 22-23 yanvar kunlari «Yoshlar ijod saroyi» va O`zbekiston Milliy universitetida o`tkaziladigan «O`zbekiston Respublikasida yoshlar siyosatini amalga oshirishning dolzarb masalalari» mavzusidagi respublika ilmiy-amaliy anjumanida ishtirok etishga taklif etamiz.


Tashkiliy qo`mita


Reglament:

yalpi majlisdagi ma`ruza uchun – 15 daqiqa

sektsiya majlisidagi ma`ruza uchun – 5-15 daqiqa

munozarada qatnashuvchilar uchun – 3 daqiqagacha


Manzil:Toshkent shahri, Mustaqillik ko`chasi, 2-uy.

«Yoshlar ijod saroyi» (mo`ljal: metroning «Mustaqillik maydoni» bekati)

Telefon:(+998 71) 232 61 84

e-mail:konferensiya@inbox.uz


ANJUMAN DASTURI

YALPI MAJLIS YIG`ILISHI

(«Yoshlar ijod saroyi»)

22 yanvar, seshanba

09.00 - 09.30 Konferentsiya ishtirokchilarini ro`yxatga olish

Ko`rgazma namoyishi

Anjumanning ochilish marosimi

09.30 - 09.40 Videorolik namoyishi

09.40 - 10.00 Kirish so`zi

O`zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o`rinbosari A.Ikramov

O`zbekiston «Kamolot» yoshlar ijtimoiy harakati Markaziy Kengashi raisi B.Ganiev

Umumiy yig`ilish ishtirokchilarining ma`ruzalari

Moderatorlar: O`zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi rektori A.Abduvaxitov

O`zbekiston Respublikasi Oliy va o`rta maxsus ta`lim vaziri B.Xodiev

10.00 - 10.15 «O`zbekistonda yoshlar siyosati: bugungi holati va istiqbollari».

R.Mamatov – O`zbekiston Respublikasi Prezidenti devoni Yoshlar siyosati bo`yicha sektori mudiri

10.15 - 10.30 «Mustaqil fikrlaydigan, o`z hayotiy pozitsiyasi va mustahkam e`tiqodga ega bo`lgan yosh avlodni tarbiyalashning ma`naviy-ma`rifiy asoslari».

I.Mirzaaliev – O`zbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisining o`rinbosari, Oliy Majlis Senati a`zosi

10.30 - 10.45 «Iqtidorli yoshlarni qo`llab-quvvatlash, ularning ijodiy va intellektual salohiyatini ro`yobga chiqarish».

A.Pardaev – O`zbekiston Respublikasi Prezidentining «Iste`dod» jamg`armasi ijrochi direktori

10.45 - 11.00 «Yoshlarda sog`lom turmush tarzini shakllantirish va yoshlar sportini rivojlantirish masalalari».

N.Alieva – Respublika ixtisoslashtirilgan pediatriya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi katta ilmiy xodimi

11.00 - 11.15«Mamlakatni demokratik yangilash jarayonida yoshlarning huquqiy madaniyatini shakllantirish va ijtimoiy faolligini oshirish».

E.Xamraev – Toshkent davlat yuridik instituti magistranti, O`zbekiston Respublikasi Prezidenti davlat stipendiyasi sohibi

11.15 - 11.30 «Barkamol avlodni tarbiyalashda ommaviy axborot vositalarining roli»,

E.Yuzlikaeva – Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti kafedra mudiri

11.30 - 12.30 Munozara

13.00 - 14.00 Tushlik («Versal» restorani)


SEKSIYA YIG`ILISHLARI

(Mirzo Ulug`bek nomidagiO`zbekiston Milliy universiteti)

14.30 - 15.30 Ishtirokchilarning ma`ruzalari

15.30 - 16.00 Munozara

16.00 - 16.20 Tanaffus (kofe-breyk)

16.20 - 17.20 Ishtirokchilarning ma`ruzalari

17.20 - 17.50 Munozara

18.30 - 19.30 Kechki ovqat

20.00 - 22.00 Madaniy dastur


23 yanvar, chorshanba

SEKSIYA YIG`ILISHLARI

(Mirzo Ulug`bek nomidagi O`zbekiston Milliy universiteti)

09.30 - 10.30 Ishtirokchilarning ma`ruzalari

10.30 - 11.00 Munozara

11.00 - 11.20 Tanaffus (kofe-breyk)

11.20 - 12.20 Sektsiya yig`ilishlari yakuni bo`yicha xulosalar tayyorlash

12.30 - 13.30 Tushlik («Versal» restorani)


YALPI MAJLIS YIG`ILISHI

(«Yoshlar ijod saroyi»)

Moderatorlar: O`zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi rektori A.Abduvaxitov

O`zbekiston Respublikasi Oliy va o`rta maxsus ta`lim vaziri B.Xodiev

14.00 - 15.30 Moderatorlarning sektsiya yig`ilishlari bo`yicha xulosalari, faol ishtirokchilarni taqdirlashva anjumanning yopilishi

16.00 - 18.00 Kechki ovqat («Versal» restorani)

18.30 - 21.00 Madaniy dastur (Muqimiy nomidagi o`zbek davlat musiqiy teatri)


SEKSIYA YIG`ILISHLARI

(Mirzo Ulug`bek nomidagi O`zbekiston Milliy universiteti)


1–SEKSIYA

O`ZBEKISTONDA YOSHLAR SIYOSATI: BUGUNGI HOLATI VA ISTIQBOLLARI

(O`zMU Bosh bino, 2-qavat, 21-xona)

Moderatorlar: Q.Quranboev, O.Jamoldinova

22 yanvar, seshanba

14.30 – 14.40

Fond Forum: sodeystvie v razvitii tvorcheskogo potentsiala molodeji Uzbekistana.

K.Beknazarov, «Kelajak ovozi» yoshlar tashabbuslari markazi

14.40 – 14.50

Yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirishda kasaba uyushmalarining o`rni.

T.Narbaeva, O`zbekiston Kasaba uyushmalari Federatsiyasi Kengashi

14.50 – 15.00

Yoshlar siyosati va ta`lim-tarbiyaning uzviyligi.

M.Temirova, Navoiy davlat konchilik instituti

15.00 – 15.10

Mamlakatimizni modernizatsiya qilish va kuchli fuqarolik jamiyati barpo etishda yoshlar siyosatining o`rni.

K.Mirzaaxmedov, O`zbekiston Milliy universiteti

15.10 – 15.20

Sotsialno-politicheskaya aktivnost molodeji v Uzbekistane.

N.Subxonov, «Etakchi» yoshlar markazi

15.20 – 15.30

Asrlar orzusi ro`yobi – O`zbekistonning yoshlar siyosatida.

N.Safarova,Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar intituti

15.30 – 15.40

Formirovanie sotsialno aktivnoy pozitsii i ideynoy ubejdennosti molodeji.

T.Muradimova, Sh.Agzamxodjaeva, Toshkent to`qimachilik va yengil sanoat instituti

15.40 – 16.00

Munozara

16.00 – 16.20

Tanaffus (kofe-breyk)

16.20 – 16.30

Aspekti obrazovaniya v reshenii ekonomicheskix voprosov realizatsii molodejnoy politiki v Respublike Uzbekistan.

A.Mamanazarov, M.V.Lomonosov nomidagi Moskva davlat universitetining Toshkent filiali

16.30 – 16.40

Yoshlar siyosatini amalga oshirishda yoshlar ijtimoiy xizmatlarining
tutgan o`rni.

D.Shodieva, T.Xoliqov, «Kamolot» yoshlar ijtimoiy harakati O`quv-uslubiy markazi

16.40 – 16.50

Yoshlar ijtimoiy faolligini oshirish – siyosiy madaniyatni shakllantirish omili.

Q.Yusupov, O`zbekiston Milliy universiteti

16.50 – 17.00

Yoshlarda tadbirkorlik ijtimoiy mas`uliyatini oshirish tamoyillari.

A.Xolov, O`zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi

17.00 – 17.10

Barkamol avlodni tarbiyalashda ijtimoiy-gumanitar fanlarning ahamiyati.

S.Otamurotov, Toshkent kimyo texnologiya instituti

17.10 – 17.20

Yoshlar siyosati: xorij va O`zbekiston tajribasi.

N.Qodirov,Namanganmuhandislik-pedagogika instituti

17.20 – 17.30

Yoshlarni axborot xurujlaridan himoyalash omillari.

J.Mallaboev, O`zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi

17.30 – 17.50

Munozara


23 yanvar, chorshanba

09.30 – 09.40

Molodej kak vajniy faktor uskoreniya sotsialno-ekonomicheskix preobrazovaniy.

Sh.Sagidullaeva, Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti

09.40 – 09.50

Yoshlarning madaniy-ma`rifiy ishlardagi ishtiroki masalasi.

R.Ubaydullaev, O`zbekiston Milliy universiteti

09.50 – 10.00

E-brending reklamalarining yoshlar ongiga ta`siri.

N.Zufarova, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti

10.00 – 10.10

Yoshlarni tadbirkorlik faoliyatiga yo`naltirishning ma`naviy omillari.

N.Salahiddinova, Toshkent tibbiyot akademiyasi

10.10 – 10.20

Iste`dodli yoshlar – yurt kelajagi.

X.Hamidov,Toshkent davlat sharqshunoslik instituti

10.20 – 10.30

Yosh malakali kadrlar tayyorlash istiqbollari.

H.Axmedov, O`zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi

10.30 – 10.40

Yosh mutaxassislar bandligini ta`minlash – yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirishning muhim omili.

U.Egamberdiev, Toshkent davlat pedagogika universiteti

10.40 – 11.00

Munozara

11.00 – 11.20

Tanaffus (kofe-breyk)

11.20 – 12.20

Sektsiya yig`ilishlari yakuni bo`yicha xulosa tayyorlash

12.30 – 13.30

Tushlik

Munozaralarda qatnashadiganlar:

M.Turdiboeva(TIMI), V.Qo`chqorov (O`zR Prezidenti huzuridagi DBA), Z.Nadirova (TAQI), K.Saipova (O`zMU), A.Isroilov (O`zR Prezidenti huzuridagi DBA), B.Jalilov (QarshiMII), Q.Uzaqov («Etakchi» yoshlar markazi), M.Allambergenova (NukusDPI), Sh.O`rozov (SamISI), F.Axmedova (ToshFarmI), F.Usmonov (TATU Samarqand filiali), I.Dilmurodov (O`zDJTU), B.Tillaev (NamDU), U.Safaev (TDTU), Sh.Otaqulov (TDPU), M.Ibragimova (SamISI), G`.Raximov (UrgDU), D.Aminova (O`zDJTU).


2–SEKSIYA

IQTIDORLI YOSHLARNI QO`LLAB-QUVVATLASH, ULARNING IJODIY VA INTELLEKTUAL SALOHIYATINI RO`YOBGA CHIQARISH

(O`zMU Bosh bino, 2-qavat, 10-xona)

Moderatorlar: A.Pardaev, N.Mahmudov

22 yanvar, seshanba

14.30 – 14.45

Iqtidorli yoshlarni tarbiyalash – jamiyat taraqqiyotining muhim omili.

N.Jo`raev, O`zbekiston davlat jahon tillari universiteti

14.45 – 15.00

Intellektual avlod – qudratli resurs.

I.Shamsiyeva, Soliq akademiyasi

15.00 – 15.15

Yoshlarning ijodiy fikrlash qobiliyatini rivojlantirish muammolari.

A.Azizqulov, Samarqand davlat universiteti

15.15 – 15.30

Vospitanie duxovno-nravstvennogo cheloveka – potrebnost sovremennogo obshestva.

B.Shermuxammadov, Toshkent to`qimachilik va yengil sanoat insitituti

15.30 – 15.40

Yoshlarning ilm-fanga qiziqishini shakllantirishda Abu Rayhon Beruniy ilmiy merosining ahamiyati.

B.Meliev, Samarqand davlat universiteti

15.40 – 16.00

Munozara

16.00 – 16.20

Tanaffus (kofe-breyk)

16.20 – 16.35

Sharqshunoslik sohasida iqtidorli yoshlarning ijodiy va intellektual salohiyatini qo`llab-quvvatlash.

G.Rixsieva, H.Sulaymonova, Toshkent davlat sharqshunoslik instituti

16.35 – 16.50

Konkurentosposobnost molodeji – vajneyshiy faktor innovatsionnogo razvitiya obshestva.

Yu.Shadimetov, S.Kalauov, F.Sidikov, Toshkent avtomobil-yo`llar instituti

16.50 – 17.05

Inklyuziv ta`limning psixologik asoslari.

D.Qahhorova, Buxoro davlat universiteti

17.05 – 17.50

Munozara

23 yanvar, chorshanba

09.30 – 09.45

Yoshlarning ijodkorlik fazilatlarini shakllantirish.

A.Muhiddinov, K.Ziyaev, Toshkent avtomobil-yo`llar instituti

09.45 – 10.00

Yoshlarning bilim darajasini oshirishda innovatsiya va axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanish.

B.Vafoev, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti

10.00 – 10.15

O`zbekiston yoshlarining ilmiy salohiyatini shakllantirish xususida.

F.Ataev, Xalqaro Vestminster universiteti

10.15 – 10.30

Osnovnie napravleniya podderjki odarennoy molodeji v protsesse professionalnogo stanovleniya v vuze.

I.Jukovskaya, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti

10.30 – 10.40

Rol obrazovatelnix portalov v povishenii intellektualnogo potentsiala molodeji.

Yo.Sattarova, Toshkent temir yo`l muhandislari instituti

10.40 – 11.00

Munozara

11.00 – 11.20

Tanaffus (kofe-breyk)

11.20 – 12.20

Sektsiya yig`ilishlari yakuni bo`yicha xulosa tayyorlash

12.30 – 13.30

Tushlik

Munozaralarda qatnashadiganlar:

Q.Ergashev (TDIU), Z.Pardaeva (TTESI), F.Astanova, A.Karimov (TDIU), A.Aripova (JIDU), S.Umarov, (TDPU), J.Hasanov (TKTI), A.Usmanova (JIDU), R.Djuraev (O`zPFITI), I.Afanaseva (OO`MTRM), F.Ergasheva («IP-CENTER» o`quv markazi), J.Shonazarov, Z.Botirov (QarshiMII), D.Umirova (TDIU), X.Ruzmetova (TDIU), O.Rixsimboev (TDIU), P.Ergashev (TDPU), O.Otajonova (MRDI).


3–SEKSIYA

MAMLAKATNI DEMOKRATIK YANGILASH JARAYONIDA YOSHLARNING HUQUQIY MADANIYATINI SHAKLLANTIRISH VA IJTIMOIY FAOLLIGINI OSHIRISH

(O`zMU Madaniyat saroyi, Kichik majlislar zali)

Moderatorlar: O.Muxamedjanov, A.Mavrulov

22 yanvar, seshanba

14.30 – 14.45

Prava molodeji v Uzbekistane: natsionalnie i mejdunarodnie standarti.

O.Muxamedjanov, Toshkent davlat yuridik instituti

14.45 – 15.00

Voyaga yetmaganlar orasida jinoyatchilikni oldini olishga qaratilgan qonun normalarini takomillashtirish masalalari.

Ch.Sattorov, F.Maxkamov, Toshkent oliy harbiy texnika bilim yurti

15.00 – 15.15

Yoshlar siyosiy madaniyatini shakllantirishda ijtimoiy-siyosiy fanlarning o`rni.

E.Qodirov, Toshkent davlat yuridik instituti

15.15 – 15.30

Yoshlarning ijtimoiy faolligini oshirishda siyosiy partiyalarning o`rni. S.Berdikulov, Ichki ishlari vazirligi Akademiyasi

15.30 – 16.00

Munozara

16.00 – 16.20

Tanaffus (kofe-breyk)

16.20 – 16.35

Yuridik ta`lim-tarbiya – yoshlar huquqiy ongi va madaniyatini yuksaltirishning muhim omili.

M.Najimov, M.Ergashev, Toshkent davlat yuridik instituti

16.35 – 16.50

O`zbekistonda yoshlar tarbiyasi va voyaga yetmaganlar huquqlarining kafolatlari.

A.Yaxshiev, Milliy g`oya va mafkura ilmiy-amaliy markazi

16.50 – 17.05

Barkamol avlodni tarbiyalash – jamiyatimiz mustaqil demokratik taraqqiyotining asosi.

U.Idirov, Toshkent davlat sharqshunoslik instituti

17.05 – 17.15

Huquqiy tarbiya – yoshlarga oid davlat siyosatining muhim yo`nalishi.

Sh.Saydullaev, B.Mirzaraimov, Toshkent davlat yuridik instituti

17.15 – 17.50

Munozara

23 yanvar, chorshanba

09.30 – 09.45

O`quvchi-yoshlarda huquqiy madaniyatni shakllantirishning ilg`or usuli.

J.Kamolov, Z.Zamonov, O`zbekiston Milliy universiteti

09.45 – 10.00

Ta`lim-tarbiya jarayonida «Case - study»dan foydalanish – mustaqil fikrlaydigan yoshlarni tarbiyalash vositasi.

F.Abduqodirova, Toshkent pedagogika kasb-hunar kolleji

10.00 – 10.15

Talaba yoshlar huquqiy madaniyatini shakllantirish tamoyillari.

M.Hasanova, O.Nasiriddinova, X.O`ljaev, Toshkent kimyo-texnologiyalari instituti

10.15 – 10.30

Yoshlar ijtimoiy faolligini oshirishning ma`naviy-axloqiy asoslari.

Sh.Negmatova, Samarqand davlat universiteti

10.30 – 10.45

Yoshlarning huquqiy madaniyatini shakllantirish va ijtimoiy faolligini oshirishda «Mahalla yoshlari yetakchisi»ning roli.

B.Yunusov, Andijon viloyati hokimligi tashkiliy-nazorat guruhi

10.45 – 11.00

Munozara

11.00 – 11.20

Tanaffus (kofe-breyk)

11.20 – 12.20

Sektsiya yig`ilishlari yakuni bo`yicha xulosa tayyorlash

12.30 – 13.30

Tushlik

Munozaralarda qatnashadiganlar:

B.Talapov, K.Bahriddinov (NamDU), R.Qobilov («Kamolot» YoIH Samarqand shahri Kengashi), N.Qutlimuratova (QQDU), L.Nasrieva (BuxDTI), M.Mashrapov (O`zMU), D.Raxmonov, N.Nazarova (TAYI), A.Xakimov (NamMPI), H.Abdukarimov (GulDU), R.Mardanova (O`zR Prezidentining «Iste`dod» jamg`armasi), A.Mo`minov (JIDU), H.Nuritdinova (SamDU), J.Matkarimova (TTYMI), Z.Ochilov (IIV Akademiyasi), S.Niyazxodjaeva (TDPU), B.Inatullaev (O`zDSMI), T.Fayzullaeva (QQDU), A.To`xtabaev (NamDU), I.Quvondiqov (O`zDJTU), A.Toshpulatov (O`zMU).


4–SEKSIYA

MUSTAQIL FIKRLAYDIGAN, O`Z HAYOTIY POZISIYASI VA MUSTAXKAM E`TIQODGA EGA BO`LGAN YOSH AVLODNI TARBIYALASHNING MA`NAVIY-
MA`RIFIY ASOSLARI

(O`zMU Bosh bino, 2-qavat, Z-11-xona)

Moderatorlar: M.Bekmurodov, F.Muxammedjanova

22 yanvar, seshanba

14.30 – 14.40

Raqobat asrida ta`lim va tarbiya.

M.Quronov, Milliy g`oya va mafkura ilmiy-amaliy markazi

14.40 – 14.50

Mustahkam e`tiqodga ega bo`lgan yosh avlodni tarbiyalashning ma`naviy-ma`rifiy asoslari.

S.Saidjalolov, Toshkent islom universiteti

14.50 – 15.00

Qizlar tarbiyasi – ijtimoiy pedagogik hamkorlik ob`ekti sifatida.

Sh.Akramova, O`zbekiston Xotin qizlar qo`mitasi

15.00 – 15.10

Yoshlarda tolerantlik tafakkurini shakllantirishda oila, maktab va mahallaning o`rni.

G.Aripova, Toshkent kimyo texnologiyalar instituti

15.10 – 15.20

Globallashuvning xususiyatlari va yoshlar tarbiyasi.

B.Ma`rufboev, O`zbekiston davlat san`at va madaniyat instituti

15.20 – 15.30

O`zbekistonda barkamol avlod kontseptsiyasi.

D.Djumaniyozov, Milliy rassomlik va dizayn instituti

15.30 – 15.40

Yoshlarni tarbiyalashda oliy talim muassasalari va ilmiy
tadqiqotlarning roli.

G.Axunova, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti

15.40 – 16.00

Munozara

16.00 – 16.20

Tanaffus (kofe-breyk)

16.20 – 16.30

Mustaqil fikrlaydigan yoshlarni tarbiyalash – davr talabi.

A.Muxsieva, Toshkent davlat pedagogika universiteti

16.30 – 16.40

Duxovniy aspekt v prepodavanii sotsialno-gumanitarnix distsiplin
v VUZax Uzbekistana.

R.Tursunova, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti

16.40 – 16.50

O`quvchi-yoshlarda fuqoralik pozitsiyasini shakllantirishning ta`sirchan usuli.

M.Panjieva, Z.Zamonov, Xalq ta`limi vazirligi qoshidagi Respublika ta`lim markazi

16.50 – 17.00

Yoshlar ma`naviy kamolotida sog`lom turmush tarzining o`rni.

R.Rajabov, Z.Davletova, Urganch davlat universiteti

17.00 – 17.10

Vatanparvarlik hissini shakllantirish – mafkuraviy immunitetni hosil qilishning psixologik mexanizmi.

M.Zokirova, G.Hamroqulova, Farg`ona davlat universiteti

17.10 – 17.20

Tarixiy yodgorliklarni o`rganishda virtual borliq (virtual reality) texnologiyasi.

B.Azamxonov, J.Raxmatillaev, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Farg`ona filiali

17.20 – 17.30

Barkamol avlod ma`naviyatini shakllantirishda musiqa san`atining o`rni.

F.Xalilov, Toshkent davlat pedagogika universiteti

17.30 – 17.50

Munozara

23 yanvar, chorshanba

09.30 – 09.40

Mustahkam e`tiqodga ega bo`lgan yosh avlodni tarbiyalashning ma`naviy asoslari.

G.Izbullaeva, Buxoro davlat universiteti

09.40 – 09.50

Rol samostoyatelnoy raboti studentov v duxovno-nravstvennom obrazovanii lichnosti.

G.Adilova, D.Tairov, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti

09.50 – 09.55

Yoshlarni g`oyaviy-mafkuraviy tajovuzlardan himoyalash masalalari.

N.Qo`ziev, Buxoro davlat tibbiyot instituti

09.55 – 10.00

«Ommaviy madaniyat» tahdidiga qarshi ogohlik hissini shakllantirish.

A.Mirzaxmedov, Namangan muhandislik-texnologiya instituti

10.00 – 10.05

Yosh mulkdorlarda tadbirkorlik madaniyatini shakllantirish – xalq farovonligini oshirish omili.

Sh.Dusmanov, Sh.Dusmanov, Samarqand davlat universiteti

10.05 – 10.15

Sovershenstvovanie sistemi kontrolya effektivnosti obucheniya inostrannix yazikov v neyazikovix VUZax.

B.Xoliyorov, T.Xusinov, Qarshi muhandislik iqtisodiyot instituti

10.15 – 10.20

Takomillashgan ta`lim tizimi yoshlar tarbiyasida muhim tayanchdir.

Yo.Qorieva, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti

10.20 – 10.25

Tarix va kelajak dialektikasi milliy-ma`naviy qadriyat sifatida.

A.Shopulatov, O`zbekiston davlat jismoniy tarbiya instituti

10.25 – 10.30

Imkoniyati cheklangan bolalarni tarbiyalayotgan oilalarga psixologik ko`mak berish masalalari.

S.Sharapova, Guliston davlat universiteti

10.30 – 11.00

Munozara

11.00 – 11.20

Tanaffus (kofe-breyk)

11.20 – 12.20

Sektsiya yig`ilishlari yakuni bo`yicha xulosa tayyorlash

12.30 – 13.30

Tushlik

Munozaralarda qatnashadiganlar:

A.Qirg`izboev(O`zR Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi), M.Xalikova (O`zMU), N.Oblomuradov (Soliq akademiyasi), K.Kamolova (TDPU), T.Zamonov (QPKQTMOI), O.Bazarov (Milliy g`oya va mafkura ilmiy-amaliy markazi), M.Karaxodjaeva (TKTI), A.Qosimova, G.Komilova (TDPU), A.Qambarov (FarDU), Q.Tursunov (BuxDTI), G.Qarshieva (MRDI), S.Karimova (GulDU), E.Sultanova (JIDU), Sh.Daniyarov (TAQI), N.Sharafutdinova (TKTI), Sh.O`ljaeva (TKTI), Ya.Nurumbekova (GulDU), O.Topildiev (NamDU), D.Ortiqova (TTESI), O.Nishanova (O`zDSMI), N.Hakimov, R.Ro`zieva (G.V.Plexanov nomidagi RIU Toshkent filiali), J.Ganiev (O`zDJTI), Sh.Xolmatova, M.Tillavodieva (TDPU), F.Amonov (BuxDTI), A.Xojageldiev (NukusDPI), M.Mamatov (FarDU), U.Yunusov (Toshkent oliy harbiy texnika bilim yurti), D.Safiyazova (O`zDJTI), K.Kamalova (O`zDJTI), A.Maxsutaliev, X.Kamolov, N.Isroilov (AndQXI), B.Mamadaminova (TIMI), M.Jumaniyozova (UrgDU).


5–SEKSIYA

YOSHLARDA SOG`LOM TURMUSH TARZINI SHAKLLANTIRISH VA YOSHLAR SPORTINI RIVOJLANTIRISH MASALALARI

(O`zMU Bosh bino, 2-qavat, Z-15-xona)

Moderatorlar: A.Kamilov, F.Kerimov

22 yanvar, seshanba

14.30 – 14.45

Informatsionnoe obespechenie innovatsionnoy deyatelnosti v razvitii molodejnogo sporta.

F.Kerimov, O`zbekiston davlat jismoniy tarbiya instituti

14.45 – 15.00

Yoshlarda sog`lom turmush tarzi tamoyillarini mustahkamlash davr talabi.

Z.Axmedova, Buxoro davlat tibbiyot instituti

15.00 – 15.15

Osobennosti formirovaniya zdorovogo obraza jizni u molodeji.

O.Goncharova, O`zbekiston davlat jismoniy tarbiya instituti

15.15 – 15.30

Yoshlarda sog`lom turmush madaniyatini shakllantirishda fuqarolik jamiyati institutlarining roli.

K.Riskulova, O`zbekiston davlat jahon tillari universiteti

15.30 – 16.00

Munozara

16.00 – 16.20

Tanaffus (kofe-breyk)

16.20 – 16.35

Rol informatsionnix texnologiy v vospitanii zdorovogo pokoleniya.

L.Bronnikova, Qoraqalpoq davlat universiteti

16.35 – 16.50

Barkamol avlodni tarbiyalashda bolalar sportining o`rni.

R.Davlatov, M.Mamatqulova, Guliston davlat universiteti

16.50 – 17.05

Jismoniy tarbiya va sportning yoshlar ma`naviy-axloqiy qiyofasini shakllantirishdagi ahamiyati.

A.Samadov, Samarqand davlat universiteti

17.05 – 17.50

Munozara

23 yanvar, chorshanba

09.30 – 09.45

Rol narodnoy pedagogiki v formirovanii zdorovogo obraza jizni obuchayushixsya.

M.Tairova, D.Axmedxodjaev, S.Karimova, Toshkent davlat pedagogika universiteti

09.45 – 10.00

Formirovanie zdorovogo obraza jizni molodeji sredstvami narodnix igr.

T.Usmanxodjaev, N.Yusupov, O`zbekiston davlat jismoniy tarbiya instituti

10.00 – 10.15

Yoshlarda jismoniy madaniyatni shakllantirish omillari.

Z.Mutalova, L.Zakirova, Respublika Salomatlik va tibbiy statistika instituti

10.15 – 11.00

Munozara

11.00 – 11.20

Tanaffus (kofe-breyk)

11.20 – 12.20

Sektsiya yig`ilishlari yakuni bo`yicha xulosa tayyorlash

12.30 – 13.30

Tushlik

Munozaralarda qatnashadiganlar:

O.Jamoldinova (TDPU), Sh.Shukurov (RSTSI), M.Ayxodjaeva, G.Salihova (O`zDJTI), L.Abduqodirova (TTA), I.Abdullaev, X.Nuralieva (TTA Urganch filiali), R.Calomov, M.Mirjamolov, L.Xolmurodov (O`zDJTI), D.Sharipova (TDPU), R.Abdullaeva (TDIU), G.Shaxmurova, T.Arbuzova (TDPU), A.Xidirov (O`zDJTI), O.Musurmanova (O`zDJTU), K.Muxammadiev (TTYMI), M.Isroilova (TTA), A.Sharipov, J.Jammatov, N.Ro`zmetov (UrgDU), N.Atamuxamedova, D.Musurmankulov (O`zDJTI), R.Xalmuxamedov, V.Shin, S.Tajibaev (O`zDJTI), Sh.Erkinov (O`zDJTI), R.Manukyan (O`zDJTI)


6–SEKSIYA

BARKAMOL AVLODNI TARBIYALASHDA OMMAVIY

AXBOROT VOSITALARINING ROLI

(O`zMU Bosh bino, 2 qavat, Z-12-xona)

Moderatorlar: A.Abdullaev, F.Mo`minov

22 yanvar, seshanba

14.30 – 14.45

Yoshlarda «ommaviy madaniyat» xurujlariga qarshi immunitetni shakllantirish muammolari.

J.Hikmatov, M.Xatamova, Buxoro davlat tibbiyot instituti

14.45 – 15.00

Barkamol avlodni tarbiyalashdaommaviy axborot vositalarining o`rni.D.Muitov,O`zbekiston davlat jahon tillari universiteti

15.00 – 15.15

Audiovizual ommaviy axborot vositalarining yoshlar ma`naviyati va dunyoqarashiga ta`siri.

G.Nishonova, O`zbekiston Milliy universiteti

15.15 – 15.30

Vliyanie Interneta na molodej i puti zashiti ot yego negativnogo vozdeystviya.

E.Kim, «Kamolot» yoshlar ijtimoiy harakati

15.30 – 16.00

Munozara

16.00 – 16.20

Tanaffus (kofe-breyk)

16.20 – 16.35

Globallashuv davrida yoshlarni tarbiyalashda ommaviy axborot vositalarining roli.

B.Arifxanov, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti

16.35 – 16.50

Barkamol avlod tarbiyasiga ommaviy axborot vositalarning ta`siri.

G.Xasanova, Samarqand qishloq xo`jaligi instituti

16.50 – 17.50

Munozara

23 yanvar, chorshanba

09.30 – 09.45

Barkamol avlodni tarbiyalashda milliy televideniening o`rni.

N.Hakimova, O`zbekiston Milliy universiteti

09.45 – 10.00

Elektron ma`lumotlar bazasidan foydalanishda yoshlar ongiga ta`sir qiluvchi omillar.

H.O`runov, O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi

10.00 – 10.15

Yosh avlodni tarbiyalashda ommaviy axborot vositalarining ahamiyati.

A.Sulaymonov, Guliston davlat universiteti

10.15 – 11.00

Munozara

11.00 –11.20

Tanaffus (kofe-breyk)

11.20 – 12.20

Sektsiya yig`ilishlari yakuni bo`yicha xulosa tayyorlash

12.30 –13.30

Tushlik

Munozaralarda qatnashadiganlar:

Q.Sodiqov, B.Mamarajabov (TDShI), S.Kadirova, L.Sultanova (ToshFarmI), I.Bakieva, A.Mirzaraximova (TDIU), X.Xudoyqulov (TTYMI), B.Normurodova (TDPU), F.Muminova (JIDU), X.Niyazova (O`zR FA San`atshunoslik instituti), D.Ismatillaeva (TKTI), F.Usmonov (TDIU), G`.Qodirov, D.Yusupova (Toshkent oliy harbiy texnika bilim yurti), M.Abdullaev (UrgDU), M.Siddikova, Sh.Majidov (SamDTI), T.Masharipova, G.Xodjaeva (QQDU), T.Mardiev, K.Husanov (SamISI), M.Rustamova, E.Sodiqova (TDTU), Z.Kadirov (TDPU), D.Mamutova («Kamolot» YoIH), J.Rahmonov («Kamolot» YoIH Samarqand viloyat Kengashi), H.Mirzaxolov (NamMPI), D.Agza